Jarní expedice na ostrov KOS v souostroví Dodecanese, IOTA EU-001.

 

 

     Návštěvu řeckého ostrova Kos jsme uskutečnili přes známou cestovní kancelář, která má ve svém programu hlavně Řecko a jeho ostrovy. Zvolili jsme první předsezonní zájezd a to kombinovaný, tam busem a trajektem, zpět letadlem.
     V neděli 20. května vyrazili na dosti náročnou cestu: Jindra, OK1AMM, Vilda, OK2BC a Bob, OK2BOB. Vyjeli jsme v poledne z Brna, dále přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Makedonii do řeckého přístavu Pireus, kam jsme přijeli navečer v pondělí 21.května. Z Pirea jsme odjeli v 19 hod. trajektem a v úterý ráno jsme přistáli v hlavním městě ostrova Kos, které má stejný název jako ostrov. Poté následoval transfer asi 10 km na západ do osaměle ležícího penzionu, který byl vzdálen jen 50 m od moře a byl svoji polohou ideálním QTH.
     Po krátkém odpočinku jsme postavili první anténu a to dipol 2 x 7,25 m (7 – 50 MHz), který jsme upevnili na palmu vzdálenou asi 15 m od penzionu. Vzhledem k dostatečnému prostoru jsme také vybudovali smyčkovou anténu o celkovém obvodu 82 m, která se s anténním členem MFJ 941 dala přizpůsobit k práci na všech KV pásmech. Později jsme ještě natáhli samostatný dipól na 14 MHz, který využíval hlavně Vilda, OK2BC z druhého samostatného pokoje.
     Jak jsme slíbili při oznámení expedice, zahájili jsme provoz z SV5/pod vlastními značkami ve 12 hod. UTC, respektive o několik minut dříve a to spojením s YL2MG v pásmu 18 MHz CW. Byli jsme překvapeni dobrými podmínkami na vyšších KV pásmech, hlavně pásmo 18 MHz bylo stále otevřeno a i pozdě v noci se dalo současně pracovat s W i JA stanicemi. Potěšilo nás také pásmo 50 MHz, kde jsme pracovali asi se 400 stanicemi ze 3 kontinentů (EU, AS a AF).
     Celkem jsme navázali 5100 QSOs, průměrně jsme každý z nás strávil při vysílání 40 hod. Zařízení jsme používali: TCVR FT897 s ant. členem MFJ941, dipol 2 x 7,25 m a deltaloop 82 m, TCVR FT100 a dipol 2 x 5 m. Se stanicemi OK/OM jsme navázali 470 QSOs, s DX stanicemi (mimo Eu) 1600 QSOs (převážně JA a W stns), celkem jsme se spojili s 83 zeměmi DXCC všech kontinentů.
     Mimo vysílání jsme také využili zapůjčeného auta k celodennímu výletu po ostrově, který jsme projeli od východu k západu, dále cesty busem nebo taxíkem do blízkého městečka Tigaki. Po celou dobu pobytu nám mimořádně přálo počasí, slunečno a přes den plus 28°C. Moře ke koupání využíval hlavně Jindra, který tak prokazoval svoji otužilost z Krkonoš.
     Vysílání jsme ukončili v pátek 1.června v 0530 UTC, následoval odjezd na letiště a odlet do Brna s mezipřistáním na Krétě. V Brně jsme po klidném letu přistáli v 16 hod.
Děkujeme všem stanicím, které nás zavolaly a těšíme se NSL z dalšího expedičního QTH.
OK2BOB.


A zde je několik fotografií:

Jindra, OK1AMM a jeho "pileup"

pohled z QTH, dipol 2x7m na palmě před penzionem

naše QTH (v prvním patře) na ostrově Kos

Jindra vyměřuje další anténu, smyčku 82m

jihozápadní pobřeží ostrova

horská silnice u západního pobřeží

turistická atrakce ve městě Pyli, kašna s dvěma lvími hlavami

v hlavním městě ostrova Kos

v hlavním městě ostrova Kos

v hlavním městě ostrova Kos

solné jezero u Tigaki

Vilda, OK2BC v akci

mapa ostrova Kos

západ slunce pohledem z našeho QTH , v pozadí ostrov Kalymnos

NSL z SV5 ( před odletem zleva OK2BC, OK2BOB, OK1AMM)