Expedice na norský ostrov Finnoy - IOTA EU-055

           

Po sérii radioexpedic na  řecké ostrovy  jsem se rozhodl zavítat s CEPT licencí na sever a poněvadž jsem ještě nenavštívil Skandinávii hledal jsem v programu IOTA  přístupný ostrov, který, ale nebyl tak často „ve vzduchu“. Norsko má celkem 13 IOTA ostrovů a souostroví z nichž minimální procentuální návštěvnost měla  IOTA EU-055 (36,5%). Pro zajímavost největší radioamatérskou návštěvnost mají Špicberky (JW) a to 87% !

Plánovaná IOTA tedy byla nalezena a nyní jsem řešil problém jak se tam dostat,….

Rozpočet cesty s využitím dopravy busem z Prahy do Oslo (seniorská jízdenka musí být zakoupena měsíc předem!), dále vlakem (zde zase musí být seniorská jízdenka zakoupena den předem) nebo busem do Stavangeru a odtud trajektem do přístavu Judaberg na ostrově Finnoy, vyšel na částku za kterou bych „udělal“ busem 2x expedici třeba na Korfu nebo Thassos,…. nehledě na trampoty s taháním zavazadel, přestupy apod. 

Když jsem výše uvedený rozpočet porovnal s cestovkou, která pořádá již několik let zájezdy pro rybáře a to luxusním autobusem z Prahy až na místo, které bylo jakoby náhodou shodné s cílem mé cesty, nebylo co řešit a pak stačilo jen „vymejlovat“ zájezd, zvolit si termín a sehnat další operátory. Cestovka nabízela dopravu a ubytování v chatě – bungalovu pro 4 osoby. Bylo proto nejlepší, aby celou chatu obsadili radioamatéři. Prvního "parťáka" pro tuto cestu jsem již měl předem dohodnutého a sice starého kamaráda Jindru, OK1AMM se kterým jsem již pár IOTA ostrovů navštívil. Poté se přihlásil další známý a to Franta, OK1HH a poněvadž se další operátor již nehlásil (respektive se hlásili, ale pak si to rozmysleli) vzal s sebou Franta na expedici i svoji manželku Marcelu.  

V úterý 22.6.2010 jsme vyrazili po druhé hodině ranní v sestavě OK1AMM (Jindra), OK1HH (Franta spolu s xyl Marcelou) a OK2BOB na zhruba 30 hodinovou cestu (včetně přestávek) autobusem a trajektem na norský ostrov Finnoy.

Cesta busem vedla z Prahy kolem Berlína a Hamburku do dánského přístavu Hirtshals a dále trajektem do norského Kristiansandu a pak zbývalo ještě asi 300km jihozápadním Norskem na ostrov Finnoy. Tento ostrov je součástí souostroví Sogn og Fjordane (Hordaland) –Rogaland county group. Souostroví má asi 55 ostrovů a ostrůvků, z nichž některé byly již aktivovány návštěvami jak norských, tak německých a nizozemských radioamatérů, ale ostrov Finnoy byl námi aktivován zřejmě poprvé. Ostrov má rozlohu 104km2 a leží asi 25 km SSV od Stavangeru. Má necelých 3000 obyvatel. Na ostrov se dá dostat ze Stavangeru trajektem, ale také třemi podmořskými tunely z nichž nejdelší má 7,5 km. Jeli jsme busem a tedy podmořskými tunely a ve středu 23.6. kolem sedmé hodiny ranní jsme byli na místě, v rybářské osadě Fjordsenter. Následovalo „vylodění“ z busu,( mimochodem cesta busem byla velmi příjemná, přispělo k tomu i to, že nás v celém busu bylo jen 9 pasažérů plus dva řidiči!), přestěhování se a zabydlení v chatě č. 6. Po krátkém odpočinku jsme se dali do přípravy QTH, postavili drátovou vertikální anténu (na rybářském biči), dále jsme ještě postupně natáhli dvě LW 41m antény a ještě dipol 2x19,5m pro pásmo 80m. V obývací místnosti v chatě jsme „vybudovali“ hamshack s IC706 a FT897 a dle plánu jsme  zahájili vysílání v 10 hod. utc, po kratší CQ na 10 MHz „přišel“ jako první HB9DAX, dále DJ4GC, OK1UKV atd.,….. .

Ohledně cndx musím říci, že minulá expedice na ostrov Lesvos byla co se týká cndx daleko lepší. Jedná se, ale o dvě různá QTH v různých zeměpisných lokalitách. Z Lesvosu jsem třeba v pásmu 10 MHz „dělal“ přes 200 JA stanic, z Finnoye, ale jen 10. Podobně to bylo i s ostatními DXy, zvláště Pacifik vyšel  naprázdno (pouze VK). Naopak oproti Lesvosu chodila dobře Jižní Amerika (PY,LU, YV, CX,…). A co se týká 24. slunečního cyklu toto téma patří spíše pracovníkům věštíren anebo tipovacích kanceláří,…..

Většina spojení byla 2xCW, ssb spojení byla hlavně s OK a OM stanicemi na 80 a 20m.

Celkem jsme navázali skoro 5000 QSOs s 65 zeměmi DXCC a to v pásmech od 160 až po 6m. Sporadika na 6m nám přála v pondělí 28.6. odpoledne a to do směrů na EA a I.

Jinak se dalo pracovat i na 24 a 28 MHz, ale bylo to „rybaření“. Sám jsem celkem navázal 2030 QSOs z toho s OK stanicemi 246 spojení a s OM stanicemi 55 spojení. Dle své statistiky jsem u vysílání strávil necelých 33 hodin z celkového počtu 158 hodin pobytu na ostrově. Nejvíce spojení se mnou navázali: Toník, OK1APV a to 9 QSOs na 7 pásmech a Láďa OK2PAY 7 QSOs na 7 pásmech. Zájem o spojení s Finnoy byl značný,a i když jsem zvyklý brát stanice na frekvenci, asi 3x jsem pracoval systémem split/up.

Překvapil nás všechny čistý radiový příjem, bez elektronického smogu a tak bylo možno bez problémů pracovat s mnoha QRP (5W) stanicemi.

Týden na Finnoy uběhl velice rychle, počasí nám přálo (jen jeden den byl zahradnický déšť), přes den bylo na sluníčku i 25C, noci byly  „seversky“ krátké, slunce zapadalo kolem půlnoci a vycházelo již kolem 3 hodiny. S Jindrou, OK1AMM jsem udělal pár výšlapů po ostrově a dvakrát jsme navštívili nedaleké městečko Judaberg. To Franta, OK1HH s manželkou se věnovali turistice více, celkem tři celodenní výlety z nichž nejzajímavější a náročný byl výstup na Preikestolen (Skalní kazatelnu), poblíž Stavangeru, horu vysokou 604 m n.m., která připomíná svým reliefem Stolovou horu. Výšlap na ni trvá zhruba 2-3 hodiny a prý stojí za to.

Vysílání  jsme ukončili 30. června v 0218 utc spojením s US2MW v pásmu 7 MHz.

Zpáteční cesta, opět jen 9 pasažérů, proběhla po stejné trase. V 7 hodin ráno ve středu 30.6. jsme vyjeli z Fjordsenteru, abychom druhý den, tedy 1.7. v 10 hod. dopoledne přijeli do Prahy.

NSL z další IOTA expedice se těší OK2BOB.


Mapka QTH expedice na ostrov Finnoy:

Fotografie z expedice od OK2BOB:

   trajekt z OZ do LA připraven v přístavu Hirtshals

   toto vše trajekt odvezl

   zastávka na odpočívadle v norském regionu Soyland

   tak vypadá venkovská  autobusová zastávka v Norsku

   naše QTH s již postaveným vertikálem

   Jindra, OK1AMM, připravuje "kafíčko"

   OK1AMM a OK2BOB

   naši pravidelní návštěvníci si chodili  za námi pro "svačinku"

   pohled na chatu s boční strany

   cesta do Fjordsentra

   ostrov byl "plný" těchto jednoduchých montovaných domků a vilek

   Franta,  OK1HH "on the air"

     2x pohled z našeho QTH na zátoku

   labutě nám třetí den ukázaly svá mláďata

      rybářský přístav Fjordsenter

         okolí Fjordsentru

   přístav v Judabergu

   kostel v Judabergu

Fotografie z expedice od OK1HH:

   čtvrtý operátor expedice  SWL Marcela

   Franta OK1HH na Preikestolenu

   Preikestolen

   Franta OK1HH na Preikestolenu